بدون دیدگاه

آشنایی با تکنولوژی ADAS

سیستم ADAS

سیستم ADAS چیست و چه کاربردی دارد؟

در گذشته برای هر خودرو تنها یک سیستم و مکانیزم بیشتر تعریف نمی شد و آن هم رانندگی بود. به این صورت که شما باید نحوه رانندگی را یاد می گرفتید و شروع به رانندگی می کردید. اما به مرور زمان و پیشرفت تکنولوژی و همچنین پیشرفت های زیادی که در سنسورها به وجود آمد سیستم های جدید پدیدار شدند. تکنولوژی ADAS یا Advanced Driver Assistance System به یک سیستم فوق العاده محبوب و کاربردی تبدیل شده است.

این تکنولوژی که هر روزه به توانایی، دقت و هوشمندی آن اضافه می شود، برای حفظ ایمنی و سلامت جان سرنشین ها طراحی شده است. تکنولوژی ADAS با بهره گیری از تعدادی سنسور هوشمند و همچنین یک پردازنده بسیار قوی هر شرایط و اتفاقی را می تواند کنترل کند. به طور مثال سیستم جلوگیری از برخورد و یا سیستم هشدار انحراف از مسیر نمونه هایی از این قابلیت های تکنولوژی ADAS هستند.

برای هر راننده در هنگام تصادف حتی یک ثانیه نیز می تواند شرایط را تغییر دهد و مانع از خسارت و تلفات جانی بیشتر شود. به دلیل همین حساسیت باید یک سنسور بسیار هوشمند اختراع می شد که بتواند این خطرات را هشدار بدهد.

اغلب تصادفاتی که به دلیل خواب آلودگی اتفاق می افتند با وجود تکنولوژی ADAS می توانند دفع شوند. به این صورت که قبل از برخورد ماشین از پشت به ماشین دیگر این سیستم هشدار خواهد داد. یا در صورتی که خودرو از جاده خارج شود قبل از این اتفاق هشدار خواهد داد. در واقع تکنولوژی ADAS قبل از اتفاقات ناگوار به راننده فرصت بیشتری می دهد که مانع از تصادف شود.

سیستم ADAS

قابلیت های تکنولوژی ADAS

مانع شدن از تصادف و هشدار قبل از تصادفی تنها قسمتی از قابلیت های دیگر این سیستم می باشد. تکنولوژی ADAS مجموعه ای از امکانات هوشمند برای خودرو می باشد که در اختیار راننده قرار می گیرد. به طور مثال سیستم پارک خودکار خودرو یک نمونه از توانایی های این سیستم می باشد. برای این کار از چند سنسور و دوربین استفاده خواهد شد. سپس پردازنده مرکزی تمام اطلاعات دریافت شده از سنسور ها و دروبین را دریافت می کند و عمل خواهد کرد.

قابلیت کنترل سرعت خودرو

سیستم کروز کنترل خودرو که تنظیم کننده سرعت خودرو می باشد از جمله نمونه های بارز تکنولوژی ADAS می باشد. سیستم کروز یا کنترل سرعت خودرو، می تواند سرعت خودرو را به طور یکنواخت تنظیم کند. همچنین سیستم کنترل سرعت خودرو که بر اساس ترافیک نیز از همین سیستم استفاده خواهد کرد. به این صورت که با استفاده از دوربین و سنور اطلاعات را برای پردازنده ارسال می کند. سپس پردازنده با توجه به اطلاعات دریافت شده تصمیم به کاهش یا افزایش سرعت خواهد گرفت.

نگه داشتن خودرو در میان خطوط مسیر

یکی دیگر از قابلیت های تکنولوژی ADAS نگه داشتن ماشین در میان خطوط جاده می باشد. به این صورت که ابتدا با استفاده از دوربین نصب شده در قسمت جلویی خودرو مانند دوربین ثبت وقایع خودرو، خطوط را شناسایی می کند. سپس این خطوط را دنبال کرده و طبق این الگو خودرو را در بین خطوط نگه می دارد. در نتیجه از انحراف خودرو از خطوط جاده جلوگیری می کند.

هدایت خودرو بر اساس GPS

از  جمله قابلیت های دیگر سیستم ADAS امکان هدایت خودرو بر اساس GPS می باشد. به این صورت که با استفاده از دستیار صوتی، می تواند خودرو را بر اساس مقصد خودرو و مکان فعلی آن هدایت کند. این قسمت از تکنولوژی ADAS یکی از پر کاربردترین و پرمصرف ترین سیستم ها می باشد که تقریبا در اکثر خودرو ها وجود دارد.

تشخیص وضعیت راننده

یکی دیگر از قابلیت های دیگر سیستم ADAS می توان به هشدار در مورد وضعیت راننده می باشد. این وضعیت حتی شامل خواب آلودگی راننده نیز می شود. طبق الگوریتم های تعریف شده برای این سیستم می تواند خواب آلودگی راننده را تشخیص دهد. سپس با هشدار به راننده می تواند مانع از اتفاقات ناگوار شود.

سایر قابلیت های تکنولوژی ADAS

تکنولوژی ADAS قابلیت های بسیار زیاد دیگری نیز دارد که همگی می توانند به راننده کمک کنند که رانندگی بهتری داشته باشد. از پارک کردن بهتر خودرو تا راحتی در رانندگی و جلوگیری از تصادفات، امکانات ویژه این سیستم هوشمند خودرو می باشد. قابلیت های دیگر این سیستم شامل موارد زیر نیز می شود.

 • قابلیت ترمز ضد قفل
 • قابلیت دید در شب
 • تشخیص نقاط کور
 • قابلیت پیشگیری از تصادف
 • قابلیت پیگیری وضعیت راننده
 • همیار ترمز اضطراری
 • هشدار برای مانع های موجود در جاده
 • کنترل شیب
 • کنترل هوشمند سرعت بر اساس ترافیک
 • هشدار خارج شدن از مسیر
 • سنسورهای پارک خودرو
 • قابلیت محفاظت از عابرین پیاده
 • سنسور تشخیص برف و باران
 • قابلیت تشخیص فشار باد لاستیک ها
 • قابلیت شناسایی علایم ترافیکی

با خرید دوربین ثبت وقایع از سایت وینکامارکت می توانید از قابلیت ADAS آن استفاده کنید

قطعا تکنولوژی ADAS قابلیت های بسیار زیادی دیگری نیز دارد که از آن ها نامی برده نشد. قابلیت هایی که همگی برای یک رانندگی خوب و لذت بخش و نیز با ایمنی بیشتر مورد نیاز هستند.

شاید به کارت بیاد!
ببخشید، برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید
فهرست
×